Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Kolberg po lwowsku w olsztyńskiej filharmonii

2014-11-08 23:00:16 (ost. akt: 2014-11-08 23:00:35)

Autor zdjęcia: Se Me

Z okazji roku 200-setnych urodzin wybitnego choreografa, etnografa i kompozytora Oskara Kolberga w Olsztynie odbędzie się szereg imprez poświęconych temu wybitnemu twórcy zasłużonemu również dla kultury ukraińskiej.

Jedną z nich będzie koncert, którego głównymi bohaterami będą Orkiestra i Soliści Lwowskiego Narodowego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej. Koncert odbędzie się 16 listopada o godzinie 16.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowieskiego w Olsztynie. Oskar Kolberg był synem Niemca Juliusza Kolberga, ewangelika, pochodzącego z Meklemburgii kartografa, profesora miernictwa i geodezji na Uniwersytecie Warszawskim (przybyłego z Prus w roku 1798). Matką Oskara była Karolina Fryderyka Mercoeur, urodzona pod Warszawą w rodzinie francuskich imigrantów.

Na przełomie lat 50 i 60 XIX wieku O. Kolberg zebrał rekordową ilość pieśni ludowych, obrzędowych i innych na terenie tzw. Rusi Czerwonej, Wołynia, Polesia,Pokucia, Chełmszczyzny, Przemyskiego, Łemkowszczyzny, Bukowiny… Zebrał, zapisał i wydał około 12 tysięcy róznorodnych perełek ukraińskiej twórczości ludowej. Obecnie ponad 500 z nich wykorzystują w swoich repertuarach wykonawcy ukraińscy i inni. Część tych piosenek wykonają w olsztyńskiej filharmonii goście z ukraińskiego Lwowa.

Organizatorami koncertu są Fiharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowieskiego oraz Olsztyński Oddział ZUwP wraz z miejscowym kołem związku.

Wstęp na koncert wolny.
fan
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: fan

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages