Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

W Jarnołtowie stanęła rzeźba wybitnego filozofa niemieckiego

2013-09-03 21:22:44 (ost. akt: 2013-09-03 16:27:11)

— Kant przez trzy lata mieszkał w naszej. Trzeba to było jakoś upamiętnić — mówi Stanisław Uselis, sołtys Jarnołtowa. W niewielkiej wsi stanęła więc rzeźba sławnego filozofa. — Znakomity pomysł — ocenia olsztyński historyk Tadeusz Baryła.

Immanuel Kant (1724-1804), niemiecki filozof oświeceniowy, urodził się w Królewcu (dziś Kaliningrad — red.). Od najmłodszych lat wykazywał naukowe zacięcie. Po śmierci ojca musiał jednak przerwać naukę, żeby samodzielnie zarabiać na życie. Właśnie te okoliczności zmusiły go do wyjazdu na dwór rodziny von Hülsen — do dzisiejszego Jarnołtowa w gminie Małdyty, w powiecie ostródzkim. W latach 1750-1754 pracował tam jako nauczyciel. Jarnołtowo postanowiło nie być gorsze od Kaliningradu, w którym jest Muzeum Kanta, i zaznaczyć obecność filozofa na swoich ziemiach. Dlatego w wiosce stanęła rzeźba Kanta, którą w skali 1:1 wykonał Ryszard Fereniec, rzeźbiarz hobbysta i były mieszkaniec Jarnołtowa.

— Rzeźba to jeden z elementów projektu "Centrum rekreacyjne — spacer z Immanuelem Kantem", gdzie poza placami i boiskami zaplanowano powstanie krótkiej alei Kanta, na końcu której docelowo zostanie ustawiona rzeźba — mówi Stanisław Uselis, sołtys Jarnołtowa.

Przed zatwierdzeniem projektu w 2012 roku wieś wykonała pierwszy krok w kierunku upamiętnienia filozofa. W remizie powstało małe Muzeum Kanta. — Nie jest to nic wielkiego, ale zawsze to sposób na popularyzację jego myśli. Są zdjęcia, kopie portretów i, oczywiście, najważniejsze informacje o filozofie — wylicza sołtys.
Wszystkie inicjatywy związane z zaznaczeniem obecności filozofa w wiosce mieszkańcy zawdzięczają swojemu byłemu sąsiadowi — Leszkowi Mellerowi. — Pan Leszek obecnie mieszka za granicą, ale żywo interesuje się wszystkim, co jest związane z jego rodzinną wsią. Rzeźba to też jego pomysł — opowiada Marcin Spirydonow z Jarnołtowa. Pomysłodawca postanowił zaangażować w prace innego byłego mieszkańca wsi — rzeźbiarza hobbystę Ryszarda Fereńca.

— To moja rodzinna wioska, a o pomoc poprosił mnie kolega, więc nie mogłem odmówić. Kant to jeden z symboli Jarnołtowa, o czym zawsze pamiętaliśmy — mówi rzeźbiarz. A że pan Ryszard słynie ze swojego talentu, było oczywiste, że to on musi wykonać tę rzeźbę. — Prace nad nią trwały dwa tygodnie. Wydaje mi się, że efekt jest niezły. Mam nadzieję, że rzeźba na trwałe wpisze się w krajobraz Jarnołtowa — dodaje Fereniec.

Obecność Kanta w Jarnołtowie to nie mit. — To znana informacja. Kant pracował w Jarnołtowie jako nauczyciel — precyzuje Tadeusz Baryła, historyk. — Mamy taką właściwość, że często upamiętniamy raczej te nieprzyjemne rzeczy. A warto również pokazywać historię przez miejsca, w których przebywały znane postacie. Pod tym względem mamy wiele do odrobienia. Czy w Olsztynie można znaleźć choćby tablicę upamiętniającą Żeromskiego, który tu bywał? — pyta historyk.

Dlatego Jarnołtowo, które przypomina oświeceniowego filozofa, pozytywnie wyłamuje się z tej tradycji. — Na pewno jeszcze niejednokrotnie przypomnimy o Kancie. Rzeźba stoi na razie przed kościołem, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo stanie w przeznaczonym dla niej miejscu — zapewnia sołtys.

Nina Ramatowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Władzio #1197396 | 83.24.*.* 14 wrz 2013 21:16

  Brawa dla zaangażowanych !!! Świetna inicjatywa, widać że w tej wsi nie mieszkają sami zacofani i zaściankowi ludzie. Popieram i podziwiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. JA #1189894 | 83.18.*.* 4 wrz 2013 10:54

  CO TO ZA BZDURY !!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Chłopernik #1189683 | 213.184.*.* 4 wrz 2013 08:20

  Chwalcie tutaj nam sołtysa-Tak by o nim każdy słyszał-Chociaż drogi w kiepskim stanie-Szkoda forsy wydać na nie-Lepiej więc pomniki stawiać-I się pózniej zastanawiać-Gdzie kasiorkę skąd wyłupić-Nie daj człecze się ogłupić

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sołtys #1189284 | 83.31.*.* 3 wrz 2013 21:34

  "Wspaniała"wieś sołtysie to Jarnołtowo.Zebrała 200 tys.i zbudowała"Centrum rekreacyjne".Musicie to upublicznić jak to zrobiliście,aby inne wsie też mogły to zrobić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages